Daň z nemovitých věcí 2014 – na co byste neměli zapomenout…

dan-z-nemovitosti-01

Vlastníte nějakou nemovitost? Pak očekávejte v následujících dnech dáreček od finančního úřadu v podobě složenky na zaplacení daně z nemovitých věcí.

Daní z nemovitostí se mnoho z nás muselo zabývat již začátkem letošního roku. Týkalo se to těch, kteří si v minulém roce nemovitosti zakoupili, dostali darem či stávající nemovitost rekonstruovali natolik, že byla potřeba přepočítat výši vyměřené daně.

Nyní nastalo období úhrady vypočítané daně, které se týká všech vlastníků. Na otázky typu, do kdy máte zaplatit, jakou formou, zdali je možné platit ve splátkách či co se stane, pokud včas nezaplatíte, přinášíme pro Vás odpovědi!

Do kdy zaplatit?

Zákonná lhůta pro zaplacení dani z nemovitých věcí je 31. 5. 2014. Vzhledem k tomu, že letošní poslední den v měsící vychází na sobotu, byla uvedená lhůta posunuta na 2. 6. 2014. To však ale neznamená, že 2. června budete teprve zasílat platbu, v uvedeném termínu již musí být peníze připsány na účet finančního úřadu.

Pokud jste dosud z nějakého důvodu složenku neobdrželi, zbytečně se neznervózňujte. Složenky k placení daně jsou totiž rozesílány plošně po celé republice, není proto zaručeno, že je všichni obdrží v tomtéž termínu. Nejzazší den, kdy byste ji měli obdržet, je 25. 5. 2014. Pokud ale ani do té doby složenku k placení daně neobdržíte, obraťte se na územní pracoviště finančního úřadu, kde Vám sdělí přesnou výši daně a případně i další údaje pro uskutečnění platby.

Jakou formou musím zaplatit?

Při uskutečňování platby dani z nemovitých věcí máte dvě možnosti:

  • buď můžete jít se složenkou, kterou jste obdrželi, na místní poštu, ale počítejte s tím, že si nejen vystojíte značnou frontu, ale že se jedná také o nejdražší a nejpomalejší způsob platby (uskutečnění platby trvá min. 2 dny), nebo
  • můžete provést platbu bankovním převodem z pohodlí Vašeho domova či prostřednictvím platbomatů, stačí, když použijete platební údaje ze složenky s tím rozdílem, že konstantní symbol nebude 1149, jako je u složenek, ale 1148 pro bankovní převody. Převod pak trvá většinou 1 den.

Je možné platit ve splátkách?

Pokud je Vám vyměřena daň z nemovitosti do výše 5.000,- Kč, je třeba zaplatit celou částku najednou. Pokud ale tuto hodnotu překročíte, ať už hodnotou Vaší nemovitosti, nebo tím, že v daném kraji vlastníte více nemovitostí, v tom případě je daň sečtená dohromady, obdržíte v obálce dvě složenky, přičemž jednu část musíte zaplatit do lhůty 2. 6. 2014 a druhou část můžete uhradit do konce listopadu, resp. 1. 12. 2014.

Co se stane, pokud dojde k prodlevě platby?

Pokud se prodlevíte s platbou do pěti pracovních dní od stanoveného data, tedy v tomto případě do 9. 6. 2014, úřady zpravidla toto zpoždění akceptují bez stanovení peněžité sankce.

Pokud byste ale z nějakého důvodu zaplatili daň ještě později, za každý další den po termínu budete muset uhradit úroky z prodlení, a to ve výši repo sazby stanovené ČNB, navýšené o 14 %. To by při současných hodnotách dělalo 14,35 %. Výhodou je, že pokud nepřesáhne celkový úrok z prodlení 200,- Kč na danou konkrétní daň, není dlužníkovi předepsán, tedy ho prakticky hradit nebudete. Přesto byste si ale měli dávat pozor a být důslední a vyhnout se těmto případům.

Zdroj fotografie: http://www.hypoindex.cz


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,