Czech Top 100 – kdo překvapil a kdo naopak zklamal

czechtop100

Sdružení Czech Top 100 konečně zveřejnilo již v pořadí 20. dlouho očekávaný žebříček nejúspěšnějších exportních společností ČR. Slavnostní vyhlášení proběhlo ve tento čtvrtek na Pražském hradě a výsledky v některých ohledech překvapily.

Škoda Auto, a.s. – jednoznačný vítěz

Žádným překvapením nebylo, že se na prvním místě tohoto žebříčku umístila přední česká automobilka Škoda Auto, a.s., která tak obhájila prvenství i z loňského roku. Mladoboleslavská automobilka vyvezla v roce 2013 produkci ve výši 245,5 miliard korun, což je o téměř 5 miliard více než o rok předtím. Zásluhy na tom mají zejména západní trhy Evropy, kde poptávka po škodovkách roste, naopak na východě Evropě došlo spíše k poklesu poptávky. Nejprodávanějším modelem je Škoda Octavia.

Na druhém místě se pak umístila společnost RWE Supply & Trading CZ, a.s., která si polepšila o jedno místo oproti předešlému roku a která dosáhla zisku z exportu ve výši 138 miliard korun, tedy o 3,5 miliardy více než v roce 2012.

Naopak o jedno místo si pohoršila společnost FOXCONN CZ s.r.o., výrobce spotřební elektroniky a dodavatel IT řešení, který je čistým vývozcem tuzemských produktů, jehož zisk naopak poklesl, a to o 8 miliard korun na necelých 97 miliard korun.

První desítku vývozců pak doplňují společnosti Agrofert a.s., Energetický a průmyslový holding a.s., UNIPETROL a.s., Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech, s.r.o., MORAVIA STEEL a.s., Panasonic AVC Networks Czech, s.r.o. či ArcelorMittal Ostrava a.s. Těchto deset společností vyvezlo v roce 2013 produkci ve výši 760 miliard korun.

Za skokana roku pak vyhlašující označili společnost Energetický a průmyslový holding, a.s., která je ve vlastnictví Petra Kellnera (již ne na dlouhou dobu), Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a která si polepšila o deset příček na 7. místo.

Co bylo překvapením na letošním ročníku?

Největším překvapením letošního žebříčku Czech Top 100, resp. zklamáním, byl celkově pokles tržeb téměř všech vyhlášených společností. Snad pouze první desítka z nich si obhájila zisky a dosáhla jejich zvýšení. Jinak došlo celkově k poklesu o více než 2 % než v roce 2012. Uvedené společnosti dosáhly poklesu nejen v tržbách, ale i celkovém zisku, který tak byl o 38 miliard nižší.

Může za to zejména nižší poptávka po produktech na západních trzích EU, zejména v Německu, a s tím související nedostatečné oživení české ekonomiky, které se začalo projevovat až začátkem letošního roku.

Zdroj fotografie: http://www.czechtop100.cz


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,