Co se vám vybaví pod pojmem kreditní karta?

Kreditní karta

Malá, na první pohled nenápadná karta, spojená s příjemným nakupováním. Kreditní karta bývá oproti debetní kartě výhodnější zejména pro ty, kteří nemají na svém účtu dostatek financí pro nákup, který chtějí provést.

Pokud vlastníte kreditní kartu, můžete peníze čerpat na úvěr. S debetní kartou můžete čerpat jen do výše financí, které máte na kartě k dispozici, nebo do výše schváleného kontokorentu (flexikreditu). Kreditní kartu lze použít jednak na území České republiky, ale rovněž v zahraničí. Zahraniční kreditní karta je samozřejmě o něco dražší záležitost. Kreditní karta slouží především pro platbu v obchodech za zboží nebo za služby, ale je možné si pořídit i kartu, kterou je možné vybírat z bankomatu.

Co musíte splnit pro získání karty

 Rozhodně musíte být plnoletí a musíte být občan České republiky. Také je potřeba mít nějaký čistý měsíční příjem. Podmínky si banky určují individuálně. Váš měsíční příjem může být bankami posuzován různě. Zatímco jedna banka Vám kartu může schválit, jiná třeba nikoliv. Občas je potřeba pro vydání karty, abyste měli založený účet u dané banky. Výběr kreditních karet je v ČR dostatečně pestrý, takže pokud se nepodaří uspět u jedné banky, tak můžete vyrazit do druhé. Předem si ale vždy všechno důkladně prověřte, včetně podmínek. Prozkoumejte nabídky jednotlivých peněžních ústavů, které vám dají k dispozici jednotlivé podmínky.

Podmínky úvěru si prostudujte

Úvěr, který vám banka prostřednictvím kreditní karty poskytla, je potřeba splatit co nejdříve. Vhodné je úvěr splatit již během bezúročného období. Protože pak naskakují docela vysoké úroky, což je dost nepříjemné. Obzvlášť když se necháte „svést“ reklamou na kreditní kartu bez úroků, na kterou lákají mnohé banky. Možná jste přišli už na to, že sliby některých bankovních institucí jsou krapet zastřené. Rozhodně se nenechejte vlákat do nějakých podmínek, se kterými nejste řádně obeznámeni. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Pravdivé je lákání pouze v průběhu bezúročného období, později už ne. Měsíčně je většinou nutné splatit minimálně 5 až 10 % z čerpané částky. Praktičtější je ale splácet rychleji a vyšší částky, jinak se vám může čerpání z „kreditky“ značně prodražit.

Jak na splácení úvěru

Splácet se dá různými způsoby. Jednak příkazem k úhradě z jakéhokoliv účtu klienta, složenkou nebo také inkasem. Nejlepší je splatit půjčku ještě v bezúročném období, jelikož v takovém případě neplatíte ani korunu navíc. Samozřejmě je někdy dost obtížné vlézt se do tak krátkého období, ale je to výhodné. Bezúročné období většinou trvá 45 dní. Avšak dejte si pozor, protože období bez úroků se nevztahuje na hotovostní operace, jako je výběr z bankomatu. V tomto případě jsou totiž úroky započítávány okamžitě. Výhodnější pro výběry z bankomatu je pořídit obyčejnou debetní platební kartu. Můžete využít výhody kontokorentu (flexikredit), který si jednotlivá banka stanovuje sama. Kreditní kartu využívejte spíše jen v případě bezhotovostní platby za služby či zboží. Tady totiž bezúročné období existuje a je velká šance, že peníze stihnete splatit, než vyprší stanovená lhůta a začne nabíhat vysoký úrok.

Fotografie publikována se svolením Petr Kratochvil/http://all-free-download.com/free-photos


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,