Co je to vlastně exekuce?

dluh

Exekuce je finanční past. Noční můra, která pro Vás může mít nedozírné následky. Dostat se do exekuce je asi jednodušší než se najíst. Lidé, kteří si exekucí prošli, říkají, že to bylo to nejhorší, co mohli zažít. Obrátilo jim to jejich životy úplně naruby. Dalo by se říci, že si prošli peklem a jejich příběhy jsou více než jen smutné.

A právě proto vznikl tento krátký seriál, ve kterém se dozvíte úplně vše, co potřebujete vědět k tomu, aby se Vám tohle martyrium vyhnulo. Chceme Vám pomoci. My jsme ti, kdo stojí na vaší straně. Když to vezmeme kolem a kolem, tak nikdo v našem státě nemá tolik pravomocí jako exekutor a asi nikdo nemá ani tak dominantní postavení. Právě proto je tolik důležité být výtečně informovaní a připravení na jakoukoliv alternativu, která by mohla nastat. Tím, že budete připravení a seznámení s dostatečným množstvím informací, se Vám nemůže stát, že by na Vás exekutor vyzrál.

Exekuce – jak je odborně popisována

Jedná se o vykonávací řízení k provedení určitého exekučního titulu. Je to prostě vykonatelné rozhodnutí požehnané soudem, že exekutor je oprávněn přijít k dlužníkovi a zabavit mu veškerý majetek, který uzná za vhodný, tak, aby uspokojil jak dlužnou částku v plné výši, tak i poplatek pro vykonavatele (a o tom, že tyto poplatky nejsou zrovna malé, si ještě mnohé povíme, ale kapánek později). Musíme jít hezky popořádku, tak aby Vám vše bylo jasné od samého prvopočátku.

Exekuce tkví ve vymáhání peněz od povinné osoby

 • osoba, která dluží svému věřiteli:
  • finanční společnost (mohou vzniknout z jakýchkoliv půjček nebo hypoték);
  • banka (nejčastěji se jedná též o půjčky a úvěry, ale poslední dobou i o bankovní poplatky či nesplacené kontokorenty);
  • mobilní společnost (máte paušál, ale nestíháte jej platit? Dávejte si na to pozor, stačí 3 nesplacené měsíce a už je to předáno k vymáhání a peníze jen narůstají a narůstají, bohužel na úkor vaší peněženky);
  • dopravní podniky, atd. (no ano, asi každému z nás se někdy už stalo, že jsme jeli na černo a chytil nás revizor, vystavil nám pokutu na 100,- Kč, ale my jsme na ni zapomněli a najednou se po roce ozval exekutor a požadoval nepoctivých 10.000,- Kč)

Vymáhání probíhá pro oprávněnou osobu

 • máme tím na mysli kohokoliv, komu dlužíme:
  • může se jednat o jakoukoliv formu dluhu, která je podmíněna nějakou písemnou dohodou nebo jinak prokazatelným způsobem:
   • smlouva o půjčce;
   • pokuta za parkování;
   • pokuta za jízdu na černo.

Těch možností, ze kterých se může vyvinout exekuce, je nepřeberné množství. A hlavně, a to si velmi dobře zapamatujte:

Stačí, abyste kdekoliv neuhradili svůj dluh v celé výši, stačí, abyste dlužili jen jednu jedinou korunu a může se vám tato položka vyšplhat  až na tisíce. Myslíte si, že to tak není? V tom případě je načase Vás vyvést z omylu. Tohle je totiž realita. Sice krutá, ale je.

Ale samozřejmě není možné vymáhat peníze v rámci exekuce z ničeho. Stejně jako se nedá uvařit polévka z vody. Musí jít o oprávněný nárok. Proto dříve, než dojde k samotné exekuci, probíhá nalézací řízení, ze kterého teprve vzejde vykonatelný exekuční titul. V této fázi stále ještě máte možnost dokázat, že je exekuce protiprávní, pokud tomu tak je. Nebo druhá možnost je, že se domluvíte na určitém splátkovém kalendáři, který by Vám měl schválit každý exekutor, tak, abyste nedošli k větší úhoně, než je doopravdy potřeba. Zde je potřeba poznamenat, že exekutoři nejsou tak shovívaví jako banky či společnosti. Stačí, abyste jednou nezaplatili a již je exekuce vykonatelná. Hrůza, že? Uznáváme, bohužel to tak funguje. Evidentně je to velmi osvědčený způsob jak z lidí vydojit co nejvíce peněz.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici /FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,