Co je to úvěrový registr?

registr dlužníků

Pokud jste někdy v minulosti žádali o úvěr, nejspíš jste se s tímto pojmem setkali. Pokud si nejste však úplně jisti tímto termínem a co konkrétně nahlížení do registrů znamená, pak je tento článek určen právě vám. Jednoduše řečeno jde o databázi, ve které jsou vedeni všichni klienti, kteří někdy čerpali úvěr. Úvěrový registr tak představuje vodítko hlavně pro banky. Ty se díky tomuto prostřednictví dozví potřebné informace o klientovi a jeho platební morálce. Úvěrový registr informuje jednak banky, ale i některé nebankovní instituce.  Tím zamezí poskytnutí bankovního i nebankovního úvěru či půjčky žadatelům, kteří nejsou bonitní nebo mají nějaký „škraloup“.

Úvěrový registr poskytuje informace

Informace mohou být negativní, ale i pozitivní. Negativní ukládají informace pouze o klientech, kteří mají špatnou platební morálku. Pozitivní naopak ukládají všechny „dobré“ informace o klientovi. Jak roste obliba různých půjček a hypoték, roste i počet případů, kdy klient nesplácí. Lidé pak začali látat jeden úvěr druhým a nastala chaotická situace, která se neobešla bez problémů.

Právě proto banky pečlivě zkoumají minulost svých klientů a třídí pravděpodobné neplatiče. Pokud banka na základě informací z úvěrového registru nevyhodnotí klienta jako spolehlivého, nemusí mu poskytnout úvěr. Poskytovatel úvěrů vyhledá v registru identifikační údaje o žadateli a jeho bonitě. Díky těmto registrům se urychluje proces posuzování jednotlivých žádostí. K této žádostí není zapotřebí váš souhlas. Úvěrové registry mohou být bankovní, ale i nebankovní. Mezi bankovní patří například BRKI – Bankovní registr klientských informací, který spravuje společnost Czech Banking Credit Bureau. V tomto registru jsou evidovány fyzické osoby podle RČ a právnické podle IČ. Z registru se váš prohřešek vymaže až za 4 roky po splácení dluhu.

Úvěrový nebankovní registr potřebuje váš souhlas ke zpracování osobních údajů

Jak bylo uvedeno výše, mimo bankovních registrů existují i nebankovní. NRKI – Nebankovní registr klientských informací. V ČR ho spravuje společnost Leasing and Loan Credit Bureau. Je složen z nebankovních institucí, které poskytují finanční služby podobné úvěrům. I pro ně jsou důležité informace o platební morálce žadatele. Jde především o leasingové a splátkové společnosti. Rozdíl je pouze v tom, že ke zpracování vašich osobních údajů, zde potřebují váš souhlas.

Negativní registr SOLUS

Už jsme si psali o negativních a pozitivních informacích o klientech. Negativním registrem je SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům). SOLUS obsahuje čistě negativní informace v nejširším rozsahu. Mimo vaší bankovní minulost a minulost leasingových i splátkových společností zaznamenává i prohřešky, které souvisí s telekomunikacemi a službami za energie. I zde potřebuje SOLUS ke zpracování osobních údajů váš písemný souhlas. Po uhrazení všech závazků je záznam veden po dobu tří let.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,