Cestovní ruch ČR poklesl aneb mírná zima přinesla i negativní důsledky

zimní turistika

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v 1. čtvrtletí letošního roku dosáhl 8,4 milionu. Poklesl tak meziročně o 2,6 %. Alespoň tak to uveřejňuje Český statistický úřad. Svou vinu na tom nese zejména mírná zima, která byla sice pro mnohé z nás příjemná, ale pro rekreační střediska na horách byla zhoubou.

V zimním období se v našich letoviscích očekává každoroční příval zejména tuzemských návštěvníků, kteří si chtějí užít pobyt na horách s rodinou či přáteli. V letošním roce své rezervace ale z důvodu nedostatku sněhu spousta lidí naopak rušila a návštěvnost poklesla téměř o 5 %, u zahraničních turistů činil pokles zhruba o 0,5 %.

Největšího úspěchu v návštěvnosti dosáhli kraje Ústecký (zvýšil se o 17,3 %) a Jihomoravský (zvýšil se o 12,4 %). Naopak nejhůře na tom byly podle očekávání Liberecký kraj (poklesl o 12,9 %) a Vysočina (poklesl o 10,8 %). Ze zahraničních turistů nás pak nejvíce navštívili naši sousedé z Německa a Slovenska a rovněž i z Ruska.

Následující období nemusí být lepší…

Co se týká výhledu na následující měsíce, vývoj cestovního ruchu se nemusí zlepšit. Na svědomí to bude mít patrně politická nestabilita na Ukrajině a postoj k ní z hlediska západních zemí včetně Česka. Své naplánované zájezdy do Čech neruší pouze Ukrajinci, ale hlavně i Rusové, kterým se právě postoj České republiky k dané situaci nelíbí.

Cestovní agentury zaregistrovaly od začátku dubna pokles počtu rezervací ze strany Rusů o více než 20 %. Kromě názorovým rozdílům mezi ČR a Ruskem je dalším důvodem pokles hodnoty rublu vůči euru, který má za následek výrazné zdražení zájezdů do Evropy (až o 10 %), což spoustu turistů odrazuje. V neposlední řadě se pak obávají napjaté vnitropolitické situace a nepokojů, které by se mohly ještě zhoršit, a proto raději necestují ze země.

Deficit v oblasti turismu se snaží vyrovnat návštěvníci z Jižní Koree a Ministerstvo zahraničí očekává i nárůst počtu turistů z Číny. Slibuje si tak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po své návštěvě čínského Pekingu, kde spíše, než reflektoval přesvědčení českých občanů jako celku, prosadil svůj osobní názor a prohlásil, že je Tibet nedílnou součástí Číny. Uvidíme, zda mu to stálo za to…

Fotografie publikována se svolením franky242/ FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,