Burza Saúdské Arábie se od roku 2015 otevře světu!

saudská arabie

Investoři pozor! Blíží se pro vás jedinečná příležitost zhodnocení peněz. Akciový trh Saúdské Arábie, který byl dosud přístupný pouze místním firmám a investorům z několika zahraničních zemí, se od roku 2015 otevře celému světu.

Saúdská Arábie, království ropy, se tak snaží přilákat další kapitál do 745 miliard dolarové ekonomiky. Úřad pro kapitálový trh rovněž oznámil, že zveřejní pravidla pro účast příští měsíc.

Otevření akciového trhu Tadawul pro zahraniční investory je impulsem k zařazení Saúdské Arábie do indexu rozvojových trhů MSCI.  Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy a de facto vůdce kartelu OPEC, byl dosud jednou z nejvíce veřejnosti nepřístupných burz na světě a vláda se nyní snaží oddělit ekonomiku země od příjmů z prodeje ropy a usiluje o investici 130 miliard dolarů na posílení dalších odvětví mimo energetický průmysl.

Index trhu Tadawul vzrostl o 2,8 % na 10,025.14 bodů ihned po oznámení této informace, nachází se tak na nejvyšší pozici od května 2008 a předpokládá se další nárůst. Vyvrací to tak pochybnosti o tom, že by nestabilní politická a bezpečnostní situace na Blízkém východě mohla ohrozit její ekonomický vývoj.

Otevření trhu bude zajišťovat Úřad pro kapitálový trh, který bude rovněž působit jako jehovregulátor a umožní zahraničním investorům nakupovat a prodávat akcie na tomto trhu. Experti očekávají, že velcí mezinárodní investoři budou akciový trh vnímat jako tradiční destinaci a budou se orientovat hlavně na největší domácí firmy.

Je to další krok k otevření ekonomiky Saúdské Arábie světu. První již učinila – udělila povolení vstoupit zahraničním aerolinkám na saúdský trh s cílem stát se jedním z transportních uzlů na Blízkém východě. Historicky první leteckou společností, která bude moci podnikat na tomto trhu, se stala katarská společnost Qatar Airways.

Zdroj fotografie: http://www.bbc.co.uk


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,