6 hodinová pracovní doba po vzoru Švédska – vyplatí se?

práce

V nedávném tisku jsme se mohli dozvědět zajímavé informace o tom, že ve Švédsku zavádí šestihodinovou pracovní dobu. Zkušební projekt, kterým chtějí švédští věci dokázat, že kdo pracuje kratší dobu a není přetížen, pracuje s větší chutí a efektivněji. Zkušebním králíkem, kdo si tuto novinku vyzkouší jako první, bude pečovatelský dům pro senioru, resp. jeho zaměstnanci.

V průběhu roku pak budou analyzovat, zdali se odpočatí zaměstnanci starali o důchodce s větší intenzitou a zda to přineslo svůj užitek. Podle OECD, které si také zpracovalo svou soukromou statistiku, na tom něco údajně je. Například Řecko je považováno za nejpracovitější národ EU (těžko tomu věřit), jelikož ročně odpracuje 2.000 hodin, zatímco například Německo odpracuje pouze 1.400 hodin ročně a přitom je efektivnější a výkonnější než jeho jižní partner. Česká republika se v této statistice umístila na neuvěřitelném 2. místě hned za Řeckem!

3 důvody, proč se tohle nemůže stát v Česku

Umíte si představit, že by se něco podobného zavedlo i v Česku? Já tedy rozhodně ne, a to hned z několika důvodů.

1. Česko = národ šetřilů

Myslím, že nikoho nepřekvapí toto přirovnání. Nicméně je to pravdivá informace. Vezměte si například takové důchodce, tváří se bezbranně a dotčeně, jako by jim ublížil celý svět nebo je měl odfouknout větříček, ale jakmile uvidí v nějakém supermarketu velkou reklamu s nápisem „sleva“, nasadí si tenisky, obrní se kvalitní holí a jdou s ní do boje jako s bajonetem. Nekoukají nalevo napravo a je jim jedno, že někoho mohou zranit. Hlavně, když budou první u levnějších vajíček nebo másla.

To samé platí i u firem, hospodářská krize spoustu podniků položila na dno a další z nich se jen tak tak drží nad vodou. Představa, že by měli upravit svým zaměstnancům pracovní dobu, aby se vyspali dorůžova, a přitom jim za to platit stejnou rentu, je tedy nemyslitelné!

2. Složitá byrokracie

Pokud by přece jen našel nějaký zaměstnavatel v sobě ohníček samaritána a chtěl, aby jeho zaměstnanci byli spokojení a pracovali efektivněji, narazil by na překážku v podobě byrokracie. Když se díváte každý měsíc na svou výplatní pásku, váš zrak se automaticky soustředí pouze na jedno místo, cifru, která se nachází v kolonce čistý zisk. Ale musíte si uvědomit, že plat, který dostáváte, není stejná částka jako ta, kterou za vás zaměstnavatel odvádí. Stát si totiž za každého zaměstnance účtuje tzv. odvody, což znamená, že kdyby měl snížením fondu pracovní doby zaměstnat více zaměstnanců, odváděl by státní kase ještě více peněz. A tady pro něj celá idea končí.

Vzhledem k tomu, že se v současnosti nezaměstnanost v ČR pohybuje na historickém maximu, bylo by určitě ku prospěchu všech, kdyby se pracovní doba snížila a všechny podniky by tak nabrali další zaměstnance. Ale nejprve bychom museli přesvědčit vládní činitele, aby pozměnili svůj postoj vůči jednotlivým firmám a našli si zdroj příjmů jinde.

3. Vždycky si najdeme důvod k nespokojenosti

Pamatujete si éru, kdy se ještě chodilo do práce v sobotu? Pracovní soboty byly obvyklé ještě v 80. letech, ale díky tomu, že se v jiných zemích západní Evropy postupně zkracovala pracovní doba na pět dní v týdnu, nevyhlo se tomu ani tehdejší Československo. V roce 1990 se uvažovalo, že budou stanoveny tři pracovní soboty v roce (28.4. místo 30.4., 22.12. místo 24.12. a 29.12. místo 31.12.). Nakonec byla zrealizována pouze jedna, a to 28. 4. 1990.

Vidíte, je to jen něco přes 20 let a lidé už si toho opět neváží a zase jsou nespokojení. Myslíte si, že kdyby se v budoucnu rozhodlo o tom fond pracovní doby zkrátit, že zůstanou zaměstnanci pořád efektivní a spokojení? Těžko!

Vždycky si najdeme nějaký důvod, abychom nemuseli tak tvrdě pracovat, nebo nějakou tu chybku, abychom zburcovali odbory k protlačení dalších ústupků a privilegií.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,